23 Ekim 2012 Salı

En Uzun Aç Kalan Hayvan

  1 yorum
imparator pengueni
Yolda geçen herhangi birine "En uzun süre aç kalabilen hayvan hangisidir?" diye sorsak eminim deve derdi. Belki siz de deve sanıyorsunuz ama deve değil. Dünyanın en uzun
süre aç kalabilen hayvanı İmparator Pengueni. Bu penguene ben süper baba lakabını taktım. Çünkü bu penguenler dişilerinin bıraktığı yumurtaları uzuuuuuunnn Antartika kışı boyunca koruyup kuluçkaya alıyor. Yavrular yumurtadan çıkınca da mide öz suyu ile oluşturduğu sütümsü bir sıvı ile yavrularını besliyor. Bu işlem onun kuluçka boyunca ağırlığının 3te 1ini kaybetmesine neden oluyor. Kış sonunda dişi yuvaya geliyor ve nöbetleri değişiyorlar. Ancak bundan sonra İmparator Pengueni yemek yemek için avlanmaya gidiyor ve karnın doyuruyor.

1 yorum :

  1. En uzun süre aç kalan hayvan sorusuna, kimse "deve" demez herhalde... En uzun süre susuz kalan hayvan sorusuna belki "deve" cevabı verilebilir. Lakin onun cevabı da "deve" değildir ne yazık ki... Net bir cevabı olmasa da, fare - sıçan gibi hayvanların çok uzun süre susuz kalabildiği araştırmalarla ortaya konmuştur. Yani bu da maalesef Doğru Bildiğimiz Yanlışlardan!

    YanıtlaSil